Hip hop

Hip hop

Je to tanec, ktorý využíva mnohé prvky z iných tancov, preto ho môžeme nazvať aj rôznorodým tanečným štýlom. Obsahuje mnoho štýlových moderných krokov a je veľmi dynamický. Hip-hop vlastným názvom používaným v zahraničí street dance, začali tancovať prevažne černošský obyvatelia v New Yorku v 70.rokoch 20.storočia. Nedá sa presne definovať, aký je, pretože má mnoho tvárí a podôb. Nezastrešuje v sebe len tanec, ale je to kultúra jednej generácie, ich životný štýl. Pri tomto tanci nezostane nevyužitý ani jeden sval, v aktívnom pohybe je celé Vaše telo. Jeho dynamika a rytmus postupne zachytia vaše myšlienky a ak sa Vám zapáči, neskôr ovládne i Vašu dušu, ktorú mu s radosťou prepožičiate.

Aj keď je bezhraničný (dá sa povedať že tanečník môže všetko), môžeme určiť niekoľko základných štýlov:
- Hip-hop (New style) – vlastný štýl tanca, ktorý si tanečník vytvorí a ktorým prezentuje sám seba pred ostatnými. Je to súčasný moderný štýl hip hopu, ktorý môžeme zhliadnuť hlavne v hudobných klipoch...

- Hype (New Jack swing) – oldschoolový štýl, je to štýl dodnes populárny, ale prekvital hlavne v 80-tych a 90-tych rokoch. Najznámejší tanečníci: Bobby Brown, Montell Jordan, R. Kelly...

- Lockin - oldschoolový štýl, ktorý je funky a veselý. Na jeho tancovanie sa používa funky hudba a tento štýl vznikol v 70-tych rokoch. Pohyby tanečníka sú komické (hlavný znak tohto štýlu), ale zároveň sú veľmi technicky náročné. Tanečníci si vravia locker-i. Ich výrazné šaty s pruhmi sú ďalšou charakteristickou črtou patriacou štýlu, ktorý tancujú. Traky a veľké čiapky sú zas príznačné old schol-ovým tanečníkom. Napr. James Brown, Michael Jackson...

- Poppin (electric boogie) – Je jedinečný a je štýlom sám o sebe. Je to pouličný druh tanca, ktorému názov dal Boogaloo Sam, ktorý je zakladateľ priekopníckej popping-ovej skupiny The Electric Boogaloos. Tento štýl patrí medzi štýly funky tanca, ktorý sa začal tancovať v Kalifornii roku 1970. Ide o rýchlu kontrakciu a uvoľnenie svalov, čo v očiach diváka vyzerá ako trhnutie. Práve táto technika je základom tohto jedinečného štýlu. Pohyby sú vykonávane v pravidelnom intervale v rytme hudby, čo spôsobuje, že tanec vyzerá ako veľmi rytmický. Pri tomto tanci je často využívaná pantomíma a rôzne výrazy tváre, ktoré doplňujú pózy tanečníka. Na prechod medzi pózami sa využíva náhle zastavenie pohybu. Popping sa tancuje skoro vždy v stoji, vo výnimočných situáciách môže ísť tanečník na okamih dolu na kolená alebo do ľahu. Celkový výraz tanca má pôsobiť ako robotický tanec. Pohyb a technika je zameraná na ostré kontrasty- robotické a strnulé, alebo veľmi uvoľnené a plynulé. Dnes sa poppin tancuje na hiphopovú hudbu a je začlenený do hiphopovej kultúry, ale pôvodne sa tancoval na funkovú hudbu.

- Break dance (b-boying) - Breakdance vznikol v USA v 70-tych rokoch 20.storočia. Tento pouličný tanec sa vytvoril a vyvinul ako súčasť hiphopovej kultúry medzi afroamerickou a portorikánskou mládežou. Je útekom zo stereotypného života veľkomesta, aspoň tak o ňom hovoria mladí. Tancuje sa nie len na hiphopovú hudbu, ale dá sa povedať, že sa môže tancovať na rôzne hudobné žánre, ktoré sú pre neho vhodné. Pri tanci využívajú tanečníci mnoho akrobatických pohybov. V tomto tanečnom štýle existujú aj súťaže tzv. "battles" kde nastupujú jednotlivci, alebo "crews" - tanečná skupina. Tieto súťaže môžu byť formálne, ale aj neformálne, pri formálnych súťažiacich hodnotí porota, pri neformálnych neexistujú žiadne presné pravidlá, platí len zákaz úmyselného dotyku súpera.

Niektoré prvky využívane v tanci:
- "Uprocking" - fiktívne bojovanie proti súperovi, provokačná gestikulácia, napodobňovanie bitky
- "Toprock" - krokové variácie v stoji
- "Downrock" - pohyby na zemi s podporou rúk, prípadne kolien
- "Footwork" - tancovanie na zemi
- "Power moves" - akrobatické pohyby, ktoré vyžadujú ohybnosť, rýchlosť a výdrž, medzi najdôležitejšie patria „Windmill“, „Backspin“ (točenie sa na chrbte), „Headspin“ (točenie sa na hlave), „tracks“, „swipes“ a ďalšie
- "Freezes" - označuje pózu pri skončení nejakej sady krokov alebo pohybov - kontrolované konečné pozície
- "Suicides" - pohyby napodobňujúce padanie a strácanie kontroly

- Krump - Pochádza z afroamerickej komunity z časti Los Angels známej ako South Central. Vznikol okolo roku 2001 a ľudia si ho často mýlia s Clowningom. Krumping vlastne staval na Clowningu, ale je oveľa drsnejší. Clown dancing vznikol v 90.tych rokoch a zakladateľom bol Thomas Johnson. Tento tanec mu mal pomôcť podporiť jeho kariéru clowna. Mal problémy so zákonmi, býval vo štvrti kde vládli gangy a tanec videl ako východisko, riešenie k tomuto problému. Clowning je spojený s maľovaním na tvár a ľudia robia často chybu v tom, že maľovanie pripisujú aj krumpingu, ale on s maľovaním nemá nič spoločné. Johnsonové vystúpenia sa strašne páčili deťom a preto neskôr ich začal učiť svoje pohyby. Postupne si získaval publicitu a mnoho prívržencov. Za peniaze, ktoré získali z vystúpení, otvoril školu v South Central Los Angels, z ktorej sa tento štýl dostal ďalej do ďalších miest. Práve rôznymi videami sa clowning dostal do povedomia verejnosti.
Keď deti ktoré s Johnsonom tancovali vyrástli, sa už nestotožňovali s ideou clowningu, preto si vytvorili svoj vlastný drzý až krutý štýl krumping. Všetci vyrastali v nevhodných podmienkach, v uliciach gangov, nenávisti, bitiek a všetko to preniesli do svojho tanečného štýlu. Jednými so zakladateľov sú Tight Eyes, Big Mijo, Slayer a Lil C. Krumping je veľmi rýchlo sa rozvíjajúci štýl tanca, ktorý je veľmi živý, expresívny, výrazný, emotívny. Krumping – štruktúrovaná forma tanca s rôznorodými štýlmi. Tento tanec je náhradou miesto hnevu a násilia na ulici, je výpoveďou zlosti a potlačovaných emócií cez násilné a dramatické pohyby. Len zriedka používa choreografiu, pretože je tancovaný väčšinou pri battloch a je charakteristický prudkými, expresívnymi pohybmi. Tancuje sa v stoji. Pri tancovaní dochádza ako keby k fyzickému kontaktu tanečníkov, pre nezainteresovaných to môže vyzerať ako bitkaa niekedy to do bitky aj vyústi, ale tanečníci vedia, že takýto kontakt nie je provokáciou, ale súčasťou tanca. Ruka v ruke ide s krumpingom viera v Boha a kresťanstvo, keďže tanečníci považujú tento tanec za dar a spôsob ako komunikovať s Bohom, ktorý im dodáva silu, inšpiráciu... Krumping dodáva mnohým ľuďom vieru v lepší život

- House dance - Svoj názov získal práve preto, že nevznikol na ulici, ale skôr v kluboch najmä v Chicagu a v New Yorku v 80-tych rokoch. Jeho zakladateľom je americký tanečník Brian Green. Tancuje sa na houseovú hudbu. Aj napriek jeho vzniku, ho tancujú hlavne hip-hopoví tanečníci. Využíva kroky rôznych tanečných štýlov s vlastným feelingom. Jacking, práve z neho vychádza tento tanec a je to základný krok tohto tanca. Medzi jeho hlavné štýly patria Footwork , Podpery a Lofting. House pozostáva z mnohých rôznych štýlov ako napr. salsa, capoiera, jazz, atď. Tento tanec sa tancuje skoro len nohami, dôraz kladie na komplexnú a rýchlu prácu nôh v kombinácií s plynulým pohybom trupu. Obsahuje mnoho pod štýlov, ktoré obsahujú skating , stomping a shuffling. Mnoho krokov tohto tanca pochádza z kapoeri , stepu , salsi a rôznych latinských tancov. Táto hudba, hudba hause, je skoro bez textu, veľmi rýchla a podobná hudbe určenej k happy house party, ale vždy ma svoj špecifický rytmus.

- Dance hall - Tento štýl tanca pochádza z Jamajky a tancuje sa doslova v horúcom rytme. Vznikol v 70-tych rokoch ako rýchlejšia verzia Reggae. Je plný rytmu, energie, zaujímavých krokov, ako napr. Butterfly, Log on, Give them a run, Parachute, Bogle, Dutty wine a asi najznámejším krokom je asi Booty shake. Tancuje sa samozrejme na dancehallovú hudbu a tento tanec je mixom reggae, hip hopu, latina a afroamerických prvkov. Dance hall vznikol pre zábavu v miestnych diskotékach a až neskôr sa tento hudobný a tanečný štýl rozšíril do celého sveta. Dnes je z neho najobľúbenejší a najvyhľadávanejší z tanečných štýlov. Je to party tanec plný zábavy, sexi erotických pohybov a na prvý pohľad vyzývavý. Je výborný aj na trénig, pretože po ňom pocítite príjemnú únavu, zlepšuje kondičku a formuje postavu. Zapája sa pri ňom svalstvo nôh, zadočku, brucha a rúk.

- R´n´B - je to tanečný, ale aj hudobný štýl. Názov vznikol z Rythm and Blues,ktorý kombinuje prvky jazzu, gospelu a blues. Vzniklo okolo roku 1940 a presný názov mu dal novinár Jerry Wexler. Tento štýl vychádza predovšetkým z pocitov a je úzko prepojený s textom hudby.Kroky tohto tanca sa neustále menia a modernizujú, čo značí, že nemá žiadne základné kroky. Je na každom tanečníkovi, aké kroky si vymyslí a ako ich použije pri svojom tanci. R´n´B je o originalite a improvizácií, preto každá tanečná skupina je iná, každá je jedinečná.

- Lyrical hip hop - „So You Think You Can Dance“ je názov súťaže,na ktorej sa prvý krát objavilo meno tohto tanečného štýlu. Veľký dôraz je kladený na choreografiu a totálne prevedenie tanca. Pomenoval ho vlastne porotca Adam Shankman, ktorý je choreograf a porotca súťaže. Pomocou pohybov, ktoré tanečníci používajú pri svojom tanci, sa snažia rozpovedať krásne a romantické príbehy, ktoré vyplývajú z textov piesní. Odkaz piesne, ktorý nám má priniesť niečo do života, sa snažia pri tomto tanci priniesť pomalými plynulými pohybmi, dramatickými pádmi a odrazmi, zastaveniami, izoláciami a rôznymi otočkami. Lyrical Hip hop nie su len obyčajné pohyby pri tanci, je to príbeh, preto je výnimočný.